vločka První výlet

1.1.2001
V noci bylo -12oC, ale ráno se oteplilo na -9oC. Oblékl jsem si lyžařské rukavice, pořádné zimní boty a autem (z Byšice) dojel do Mělníka. Sraz byl v 10:00 v Českolipské ulici před prodejnou cyklosport OTTIS. Celkem se sjelo 38 cyklistů, z toho 2 ženy, a jedna koloběžka.
Po přípitku a skupinové fotografii jsme skoro všichni vyrazili, směr Říp. Krásně zasněžená krajina, dobře se jelo. Občas jsem filmoval a to bez rukavic, pak chvíli trvalo, než jsem si prsty zase zahřál. Přehazovačka se díky ztuhlému oleji chovala líně. V Cítově jsme projeli rozbitou flaškou (asi tu nedávno někdo něco slavil), ale pokud vím, tak bez defektu. Vylezlo sluníčko a bylo krásně, bezvětří, rovina.
Pod Řípem bylo dost lidí a hrnuli se nahoru. Jak v tom mrazu může někdo jít ven, a bez kola? Vždyť těm lidem musela být zima!
Rovinku vystřídalo stoupání a proplétání mezi davem. Vl. Pustina (P.P.) přejel psa. A na vrcholu zjistil, že píchnul, asi to byla nějaká ostrá rasa.
Stoupání bylo kupodivu namáhavé, na podzim jsem toho moc nenajezdil. Taky všechny ty vrstvy oblečení dost hřály, teď už zbytečně. Několikrát jsem se musel vydýchat, a jeden úsek vytlačit, rozjet se to kvůli náledí téměř nedalo. Vrchol Hory (cca 460m) byl dobyt po 1h 10min jízdy z Mělníka (cca 19km). Už bylo jen -5oC. U bufáče fronta příšerná. Tak jsme se ještě vyfotili, rozhlédli po zemi mrazem oplývající, viditelnost mizerná.
Cesta dolů, strmá, klouzací. Lidi i psi uskakovali. Zadní kolo jsem odbrzdil jen občas, abych srovnal směr, jinak bylo zablokované. Někteří dolů kolo vedli, ale to mi připadlo dost nebezpečné, vždyť mohli uklouznout! Postupně zbytek výpravy dorazil do hospody v Rovné pod Řípem. Matesy nebo tlačenka, opravdu nečekaný výběr jídel :-) Čaj někomu přinesli už za půl hodiny, někomu těsně před odjezdem.
Před blázincem Dál jsme jeli přes Černouček a Horní Beřkovice. Mají tu krásný blázinec, tak jsme se tam chtěli vyfotit - dovnitř nás ale nepustili. Vyfotili jsme se alespoň před bránou u tabule
PSYCHIATRICÁ LÉČEBNA
HORNÍ BEŘKOVICE
Zleva druhý v červené bundě Luboš Uhlíř, bílá přilba - já, vzadu u značky s červenou přilbou Vl. Pustina, zelená čepice - Michal Třetina, bez kola Slávek atd. Po cestě bylo ještě několikrát mobilní občerstvení díky Slávkovi, který jel cestu autem. Zastávky v téhle zimě ale moc dobré nebyly. Do Mělníka jsme od Lužce jeli podle kanálu. Odpojili se další a další. Na Vyhlídku nás dorazilo už jen 6. Celkem jsme tento 1.den ujeli 48km.
Akci organizovali: OTTIS, TJ EMĚ a MIKE.

můj život FILABEL 1.1.2001