Alpské průsmyky 2001 Stelvio

5.6. až 14.6.2001
Kopce jsou kořením cyklistiky. Jezdit po rovinách je nudné a vysilující. Funguje tu totiž Murphyho zákon cyklistiky, jedete-li z A do B proti větru, pak z B do A jedete taky proti větru, který se mezitím otočil. Odpor vzduchu roste se druhou mocninou rychlosti, takže při rychlosti 30km/h je odpor vzduchu 8x větší, než při rychlosti 10km/h. A po rovině se jede běžně těch 30km/h, protože není daleký rozhled, není na co koukat.
Naproti tomu jízda v horách je jiná. Do kopce šlapete stejnou silou, jako po rovině. Pravda, nejede to 30, ale jen 10km/h, výhodou je chybějící odpor vzduchu. A je na co koukat, takže pomalé tempo vyhovuje. Druhou půlku trasy, na rozdíl od roviny, jedete z kopce, tedy zadarmo, odpor vzduchu tu nevadí, naopak šetří brzdy.
Je pravda, že jízda z kopce taky není vždycky zadarmo, zvlášť když musíte kolo snést po skále přes šutry, to se ale dá eliminovat vhodným výběrem trasy nebo vůdce. A tak jsem jel se zkušeným průsmykářem Michalem Třetinou.
Celkem na této akci jsem ujel 777km a nastoupal 17410m.

Odkazy:
 Co píše Patris
 Feldkirch  Lichtenštejnsko  Vaduz  Švýcarsko  Chur  Parpan (1549m)  Albulapass (2321m)  Zernez  Pass dal Fuorn (2149m) - hotel  Itálie  Parco Nationale dello Stelvio  Passo dello Stelvio (2757m)  Bórmio  Passo Tonale (1883m)  Val di Sole - Trentino  Passo Palade (1512m)  Merano  Passo di Monte Giovo (2099m)  Vipiteno  Brixen  dolomiti.it  dolomititour.com  Bruneck  Tirolské alpy  Lienz  National park Hohe Tauern  Tauern Touristik  Heiligenblut  Grossglockner  glocknerkoenig.com  Zell am See


můj život FILABEL