101 
Kolem Prahy

19.8.2001
Je potřeba poznat svoje okolí, taxem vyrazil na okružní jízdu kolem Prahy po silnici č101. Začíná i končí v Říčanech, nejblíže od nás prochází přes Kocandu. Dojel jsem tam v 10:24 a zapsal kilometry. Pokračoval jsem přes Jesenici, Zlatníky, Dolní Břežany. Na tabuli před kruhovým objezdem je nenapadlo uvést číslo silnice, ještě že to tu znám. Zbraslav, tady vede č101 a č102 chvíli společně směrem k Praze. Na mostě přes Berounku jsou dodnes vidět zbytky cyklostezky, která tu byla už před 40ti lety!
Za mostem na Radotín, nahoru kvůli opravě jednosměrkou na Třebotov, Chýnice, Tachlovice, Nučice, západní kraj Rudné, Drahelčice, Úhonice.
Projíždím středočeskými vesničkami, některé jsou pěkné. Ale moc života nevidím, lidi někam zalezli. Občas projedu kolem domku, který píská. Slyším skoro ultrazvuk, který vyzařuje zapnutá televize (kmitočet řádkového rozkladu 15625Hz). Mají puštěnou televizi, v neděli dopoledne! Proč nejdou radši ven, projet se na kole?
Konečně hospůdka se zahrádkou. Uvnitř se pár vychlastaných obličejů pře o termostatu ve škodovce. Pivo a auto je jejich životní obzor. Jsou šťastní. Dávám oběd na zahrádce. Pak jedu přes Ptice, Červený újezd, Unhošť. Značení čísel silnic v okolí Kladna je příšerné, téměř žádné. Jedu podle mapy. Ve Fialce převádím kolo přes staveniště Karlovarské silnice. Malé Přítočno a Velké Přítočno. Kladnem projíždím intuitivně.
Najednou mě něco bodlo do krku, asi vosa. Řekl jsem AU. Komu jsem to říkal? To nevim. Takže to vlastě byla samomluva, naprosto zbytečná. Prostě zneužití daru řeči.
V bezpečné vzdálenosti od rudé záře se objevuje číslování silnice. Stehelčeves, Dřetovice, Kovary, Zákolany, Otvovice. Tady je zajímavé křížení dvou železničních tratí bez vzájemného propojení.
Nechci se hnát, beru to jako vejlet, ale to kolo mě žene. Šlapu lehce, ale ono to jede krásně, tak malinko přišlápnu, a už tam je pětatřicet, tak to tak nechám.
Kralupy nad Vltavou úplně bez značení, jen podle čísel mostů kontroluju správný směr. Číslo mostu a jiných dopravních staveb, třeba přejezdů, se totiž skládá z čísla silnice, pomlčky a pořadí mostu. Například:
  101 - 026  
je šestadvacátý most na silnici č101.
Veltrusy, Vojkovice, Hostín, Chlumín, Obříství, kousek společně po silnici č8, Libiš, Neratovice. Je horko, pořád 31oC. Pokud jedu, nevadí to, příjemně mě chladí vánek, ale běda, jak zastavím kvůli koukání do mapy, to hrozí zpocení. Odskakuju do hospody pro kolu. Jiřice, Kostelec nad Labem, Brandýs, Zápy, Mstětice, Jirny, Nové Jirny. Hospoda, tentokrát Mirinda, půl litru.
Úvaly, kousek po č12, zase jen podle mapy. Ještě že mám podrobnou 50ku. Chudáci cizinci, musejí u nás pěkně bloudit. Škvorec, Zlatá, Sluštice, Křenice, Říčany, Osnice.
A je tu Kocanda, první a tudíž i poslední ves. Zastavuju abych zapsal stav tachometru. Musím rozhýbat lokty, zcepeněly v poloze držení řídítek. Přehazuju nohu přes rám a zatočila se mi hlava. Nedostatek tekutin.
Je tu naštěstí hospůdka s terasou, napiju se a zregeneruju. Ale vede k ní hodně schodů, asi šest. Kterej blb to vymyslel? Nesu kolo nahoru, opírám o zábradlí. Kolébám se jak pochcanej kojenec. Pivuje tu pár lidí, naštěstí cyklistů. Točič chce točit pivo, ale já řikám ne, dejte mi kolu, máte tu schody. Byl by problém. Sedím čtvrt hodiny a pak jdu. Nesu kolo po schodech dolů, noha se chová divně, projede jí bolest. Druhou taky. Další schody neriskuju, kolo drncá po svejch. Nasedám a ejhle, najednou všechno dobře a opatrně najíždím na třicet. Radši už neslejzám a jedu až domů.
V koupelně jsem našel pavouka. Nechal jsem ho, je to tvor jako já, tak ať si užije. Nevadí mi. Ať si loví hmyz. Ne že bych měl něco proti hmyzu, to ne, teda až na tu vosu za krkem v Kladně. Celkem má silnice č101 délku 151km a 500m, má kolem 85 mostů a přejezdů a prochází přes 47 obcí. Některé ale vzájemně splynuly, taxe to těžko určuje.
Celkem jsem ujel 171.6km průměrnou rychlostí 25.1km/h, cestovní rychlostí (včetně hospod) 20.2km/h. Nějak jsem to s tím tempem přehnal.

Číslování silnic:
Jedno a dvoumístné jsou silnice I.třídy, trojmístné II.třídy atd. Dálnice začínají písmenem D a silnice pro motorová vozidla písmenem R (rychlostní).

Okružní silnice kolem Prahy:
č1:Okružní R1 je zatím vybudovaná mezi Slivencem a Ruzyní. Původní okružní není I.třídy a má teď č101. A č1 získala také dálnice D1, úplně blbě, protože je mezi č2 a č3. Brněnská dálnice měla mít správně číslo D2, však taky původní silnice Brno - Jihlava má č602.
 
Silnice paprskovitě vybíhající z Prahy, číslování ve směru pohybu hodinových rafiček:
č2:Černokostelecká
č3:Je II.třídy, tak má č603 (původní Benešovská), z Mirošovic má č3. Možná jí nahradí D3.
č4:R4 přes Cukrák.
č5:Plzeňská, po nahrazení dálnicí D5 přečíslována na 605.
č6:Karlovarská, po dokončení R6 bude přečíslována na 606.
č7:R7 na Slaný.
č8:na Lovosice, po dokončení D8 bude degradována na č608.
č9:Mělnická
č10:Mladoboleslavská R10, původní přečíslována na 610, vhodná cyklotrasa.
č11:Poděbradská D11, původní má č611.
č12:Českobrodská.
 
Silnice západ-východ jsou číslovány od severu k jihu:
č13:Karlovy Vary - Liberec
...
č18:Rožmitál pod Třemšínem - Michalovce !!
Takhle to bylo donedávna, nejdelší silnice u nás, ale její část je nově přečíslována na č150.
...
č23:Písek - Rosice
 
Silnice sever - jih jsou číslovány od západu:
č24:Bečov nad Teplou - Mariánské Lázně
...
č77:Spišská Belá - Svidník.
Je to jen přibližně, protože některé silnice se dost kroutí. Číslování asi pokračuje i na Zakarpatské Ukrajině, tak starou mapu ale nemám.


můj život FILABEL 19.8.2001